Pár tipov ako sa obliecť na fotenie

fashion outfit

Mate termín u fotografa a neviete sa rozhodnúť aké oblečenie si vybrať? Chcete na fotkách vyzerali pôvabne? Nižšie v článku som vám spísal pár tipov ako sa obliecť na fotenie!

Výber vhodného oblečenia

pre vaše portrétové fotenie je dôležitým faktorom pri príprave na úspešný výsledok. Ak je odev nad mieru výrazný, alebo ste nadmerne naobliekaný na fotenie, môže sa ľahko stáť, že Vaše oblečenie odpúta pozornosť od toho hlavného – čo je vaša tvár! Našim cieľom je oblečenie, ktoré nepriťahuje pozornosť. Môže to byť rozdiel medzi veľmi úspešným portrétom a iba ďalšou tuctovou fotkou. Preto, keď Vás požiadam o upresnenie výberu oblečenia, nebuďte prekvapení.

Farba oblečenia

Tmavé oblečenie má tendenciu zoštíhľovať a zároveň pomáha spojiť telo s pozadím. Vďaka tomu vaša tvár je najdôležitejšou časťou fotografie. Tmavé farby majú tendenciu zoštíhľovať objekty fotografovania.

Vyhnite sa jasným farbám. Jasné farby odoberajú pozornosť od tváre a môžu byť reflexné. Vyhnite sa noseniu červenej, jasne ružovej, jasne zelenej atď. Pri výbere svetlejších farieb sa držte pastelových odtieňov, ale vyhnite sa ružovým odtieňom. Bledožltá a bledomodrá dobre fungujú, najmä s džínsami alebo kaki nohavicami. Tieto farby fungujú výborne napríklad v prírode, ak máte fotografovanie pri západe slnka.

Material oblečenia

Ľahké oblečenie môže vyzerať krásne sviežo. Biela farba vyzerá nádherne jednoducho a sviežo. Biele košele, alebo blúzka pod tmavou bundou sú perfektné. Ale, ak máte obavy, že nebudete vyzerať štíhlo, je bezpečnejšie vyhnúť sa bielej farbe.

Potlač a vzory

Potlač a vzory na oblečení sú definitívne NIE. To zahŕňa aj logá. Vyhnite sa potlači a vzoru akéhokoľvek druhu. Bez ohľadu na veľkosť potlače alebo veľkosť vzoru, stane sa rozptýlením. Najmä v prípade digitálnych portrétov môžu malé vzory na odevoch (dokonca aj malé pásiky, alebo kockovaný vzor) spôsobiť, že na portréte sa objavia neželané skreslenia, ktoré tam pôvodne neboli a ktoré nie je možné odstrániť.

Strih oblečenia

Vyvarujte sa oblečeniu s krátkym rukávom a najmä krátkym nohaviciam. Oblečenie s dlhým rukávom je najideálnejšie! Pre bežné portréty je rovnako dôležité nosiť dlhé nohavice namiesto šortiek. Keď sú ruky a nohy vystavené fotoaparátu, na fotografiách bude v týchto oblastiach viac záblesku ako na tvári samotnej. Toto je veľmi rozptyľujúce.

Doplnky

Nepreháňajte s doplnkami! Nadmerné ale aj lesklé doplnky môžu byť veľmi rozptyľujúce. Ideálne sú jednoduché a minimálne doplnky.

Okuliare a očné šošovky

môžu, ale aj nemusia byť nasadené. Veľkou pomocou sú samozrejme nereflexné sklá na okuliaroch. Ešte lepšie je, keď je možné získať zodpovedajúci rám okuliarov bez akýchkoľvek skiel. To je užitočné najmä vtedy, ak sklá skresľujú obrys vašej tváre.

Make-up, vlasy a manikúra.

Účesy by mali byť JEDNODUCHÉ a MUSIA byť mimo tváre. Vlasy padajúce na boky tváre vytvárajú rozptyľujúce tiene. Vlasy ofiny, ktoré padajú príliš nízko na tvár, zabránia vniknutiu svetla do očí objektu – najdôležitejšej časti tváre. Vždy je skvelý nápad, zájsť za profesionálnou make-up & hair-stylistkou  pred vaším foto stretnutím. Bude to obrovský rozdiel v tom, ako budete vyzerať a cítiť sa počas fotenia. Ako vyzeráte a cítite sa na fotení, tak budete vyzerať aj na fotografiách. Preto si naplánujte dostatok času na to, aby ste si vlasy, manikúru a make-up nechali spraviť pred plánovaným foto stretnutím.

Skupinové / rodinné portréty. 

Ako sa obliecť na rodinné fotenie? Je to jednoduché. Odev by mal byť jednoduchý a koordinovaný. Musí sa starostlivo vybrať, aby sa postavy zladili spolu.

Vyhnite sa výrazným farbám, vzorom a veľkým logám. Najlepšie sú plné farby. Najprv sa rozhodnite, či bude základný odtieň odevu teplý (hnedý atď.) alebo chladný (modrý / šedý / čierny atď.). Potom nezabudnite dodržať všetky vyššie uvedené pokyny.

U skupiny ktorá je oblečená v podobných farbách, sa zameriava pozornosť na tváre a jednotlivcov, ktorí tvoria portrét. Rôzne farby v skupinách bývajú viac rušivé. Biele topy s kaki nohavicami, alebo džínsami môžu vyzerať veľmi pekne a príležitostne, ale ak je niekto z vašej rodiny extra svetlej pleti, biela môže bledú pokožku ešte viac zosvetliť. Džínsy sú nadčasovou voľbou a sú skvelé pre zábavu, príležitostné fotky, pretože sú lichotivé. Zoštíhľujú, nemajú nechcené záhyby a neukazujú línie spodného prádla. Ľahšia košeľa navrchu dodáva fotografii neformálnejší a svetlejší vzhľad. Pastelové farby sú zvyčajne lákavé, pretože zvyšujú prirodzené tóny pleti. Čierne, alebo iné tmavé košele navrchu, dodávajú portrétom vážnejší a profesnejší pocit (nehovoriac o tom, že čierna je zoštíhľujúca). Každý by mal mať farebne zladené oblečenie (nevyhnutne nie uniformu, ale mala by existovať téma).

Pre deti si vyberte oblečenie, ktoré dobre sedí a nemá takpovediac veľa miesta pre rast. Džínsy / kaki a biele, alebo čierne topy sú vždy veľmi milé pre rodinný portrét.

Typ:

Položte všetko oblečenie na posteľ. Topánky, ponožky, pančuchy – všetko by malo byť súčasťou … aj topánky! Potom sa dôkladne pozrite na kolekciu. Ak sa vaše oko zameria najmä na jednu položku, môžete si byť istí, že to isté sa stane aj na fotografii. Táto položka by sa mala zmeniť lebo váš pohlad bude smerovat presne na tento kus oblečenia. Taktiež oblečenie by nemalo byť príliš tesné ale ani príliš voľné.

Ďakujem za prečítanie článku ako sa obliecť na fotenie. Verím, že Vám článok aspoň trochu pomôže pri výbere toho správneho oblečenia. Ak by ste mali akékoľvek otázky kľudne mi napíšte.

Vás fotograf

Martin Blaščák

Posted by MB foto