Tlač fotografií v digitálnej dobe, áno? nie?
Dnešná doba elektroniky nám prináša možnosti vytvárania fotografií kedykoľvek, kdekoľvek a tak povediac už pomaly s čímkoľvek. Už nás nelimituje počet záberov na filme, ale iba veľkosť pamäťovej karty v zariadení. Fotografie potom ukladáme na počítač, cloud alebo uchovávame na rôznych médiách. No na tlač fotografií veľa ludí zabuda.
Je to to pravé?
Spýtam sa vás 2 otázky a skúste si na ne odpovedať:
- Koľko fotografií máte v mobile?
- Ako často si ich pozeráte?
Ja mám v mobile 1787 fotografii. Mám tam zmes pracovných a súkromných fotografií. Pracovné prezerám, lebo musím, no k súkromným sa veľmi nevraciam. Ako ste na tom vy?
Poďme sa pozrieť bližšie na súkromné fotografie.
Každá kreatívna činnosť má svoj začiatok a koniec. Začiatkom môžeme nazvať napríklad cestu na dovolenku a koncom návrat domov. V dnešnej dobe nie je problém urobiť na dovolenke aj niekoľko tisíc fotografii s vlastným presvedčením „Veď sa na kartu vojdú a potom si ich pretriedim“.
Koľko-krát Ste pretriedili nafotené fotografie? Hm? Ruku na srdce … ani ja to veľmi nerobím. Väčšinou skončia nahraté a uložené v niektorom priečinku, ako napríklad Dovolenka_02_2019 s názvom fotky „image1254.jpg“.
A tu nastáva otázka: Je to to správne?
Keď sme mali iba obmedzený počet snímkov vo fotoaparáte, fotili sme iba niektoré miesta, situácie …
V dnešnej dobe môžeme vďaka technológiám zachytiť oveľa viac a bez nejakých obmedzení. No a keď dovolenka skončila, tak sme zaniesli film na vyvolanie a tešili sa, kedy si pozrieme vyvolané fotky. To sa ale v dnešnej dobe už vytráca. Nikomu sa nechce pozerať 2000 podobných fotiek na počítači. Väčšinou ich prebehneme iba cez náhľadové zobrazenie na monitore. Má to tak byť? Chýba tam atmosféra, ten pocit a kontakt s tou fotkou. Tým nechcem povedať, že tlač fotografii sa vytráca, ale už nie sme nútení sa k nim vrátiť.
Vytlačená fotka je fyzická, je to naša súčasť, zachytený okamih, ktorý môžeme zobrať do ruky, je to niečo hmatateľné. Preto by sme si mali nájsť čas, pretriediť tie kvantá dát a vybrať fotografie, ktoré pre nás znamenajú najviac, napríklad vďaka ľuďom, ktorí sú na nich, situácii, alebo atmosfére. Každý máme doma fotoalbumy z našich detských čias, z čias našich rodičov a prarodičov. Neviem ako vy, ale ja ich prelistujem väčšinou vtedy, keď pratám danú skriňu, zaspomínam a zhodnotím: „Ach bože, to som fakt nosil?“ Samozrejme sa zasmejem a zaspomínam na tie časy. Vtedy sa vybavia všetky spomienky, pocity, ktoré medzičasom už vybledli, alebo sme na nich zabudli.
Toto, ale pri fotkách v počítači nezažijete. Chýba tam kontakt, fyzická spomienka, ktorú máte vďaka tlačenej fotke. Pritom je to také ľahké. Veď, keď už máme výber fotografií urobený, je jednoduché si dať vytlačiť fotky a zároveň takto dať bodku za celou kreatívnou činnosťou. Inými slovami povedane nezabúdajme na Tlač fotografií.
Na trhu je veľa firiem, ktorým môžete tieto fotky zaslať aj online, bez nutnosti návštevy prevádzky a oni vám zašlú už vytlačené fotografie.
Takto vytlačené fotografie si môžete zarámovať do fotorámčeka, alebo napríklad poukladať do fotoknihy. Áno, stále sa dajú bez problému kúpiť fotoknihy, kde si viete fotky pozakladať, alebo nalepiť za pomoci nalepovacích rohov.
Nezabúdajte že takto vytlačene fotografie môžete ukázať rodine a to najme staršej generácii, kolegom, pripadne aj vtedy ak nie je dostupný počítač.
Nikde nie je napísané, že pri fotografii musíte zostať iba pri tlači klasickej fotky. Ak máte fotografiu, ktorá pre Vás veľa znamená, alebo ste zainvestovali do profesionálneho fotenia, môžete si nechať vyhotoviť napríklad obraz na stenu, pripadne fototapetu.
Na záver Vám chcem povedať iba toľko:
Vytvorte niečo, čo sa stane skutočným. Aj keď máme radosť z fotografovania a aj z digitálneho prezerania, naša radosť nie je plnohodnotná, kým svoje fotografie nevytlačíme. Fotografia, ktorá nie je vytlačená, je ako skript, ktorý sa nikdy nevykoná, alebo hudobná skladba, ktorá sa nikdy nehrá. Digitálna fotografia má stále hodnotu, rovnako ako hodnota v skripte, alebo hudobnej kompozícii. Hodnota je však predovšetkým v nádeji, že sa digitálna fotografia jedného dňa vytlačí a bude s nami zdieľať fyzický priestor – inšpirovať nás, povzbudzovať a pripomínať nám.
P.S.: nezabúdajte, technológie sú dobrý pomocník, no zlý pán. Žiadne médium ako USB, pamäťová karta, CD, atd. nie je večné. Ale, ak už máte fotografie vytlačené, tak už o ne tak ľahko neprídete.
Ďakujem, že ste dočítali až na koniec.
Prípadne ak mate akékoľvek otázky neváhajte mi napísať!